Karulaugupesto

Karulaugu avastasin alles mõned aastad tagasi. Nüüd on kevadel ikka hirmus kihk ja ootus, et millal ta juba tärkab. Oma aias kasvatamisega olen ka algust teinud. Juba teist aastat saab istutatud taimedelt mõne lehekese ja eelmisel aastal külvasin seemnest ka juurde. Neid viimaseid peab veel ootama, enne kui saagikoristuseks läheb. Karulauk on miskitmoodi ka looduskaitse all. Teda tohib metsa alt küll oma tarbeks korjata, kuid mugulaid ei tohi kindlasti välja kaevata. Tervislik on ta ka kohe kindlasti ja mida varem teda korjata, seda teravama maitsega, mida soojemaks läheb ilm seda leebemaks muutub tema maitse.
Tänavused esimesed karulaugud sattusid mulle näppu Keskturul. Mutikesed teevad sel aastal temaga ikka päris head raha. Punt maksis 2€ :-O Väravas oli üks tädi, kelle käest sain sama raha eest 2 punti;)  Niiet jah, euro on ikka kõvasti meie hindu muutnud.
Esimene karulauk sai siis pestoks. Pesto sobib ideaalselt pastasse segada ja lihtne ning maitsev roog on ainult pastakeetmise aja kaugusel;) Maitsesta sellega köögiviljasuppi, sega mõni lusikatäis kodujuustu hulka  või marineeri sellega hoopis grill-liha.
Minu pesto on siis natuke erinev traditsioonilisest pestost aga tegin kodus olevatest komponentidest ja sai väga maitsev.
Pesto seisab külmikus 2-3 nädalat, niiet enne saab kindlasti otsa kui pahaks läheb:)

Nami-Namis on järjekordne kooskokkamine ja sealt leiab veel palju ideid selle väärtusliku kevadrohelise kautamiseks toidus.

RETSEPT
Karulauk
100 g karulaugu lehti (valged varred eraldatud)
u 50g kõrvitsaseemneid
8-10 röstitud sarapuupähklit
1 dl maapähkli õli
50 g parmesani ( minul oli Valio Forte )
1 tl sidrunimahla
soola, pipart

Pese karulaugulehed hoolikalt. Kui oled nad turult hankinud, siis võib arvata, et nad on metsast korjatud ja metsas on igasugu tegelasi kes neist läbi silkavad või karulaugupõõsas korraks kükitavad;) Kuivata ja eralda valged varred. Varred sobivad liha maineerimiseks või peenelt hakitult mõnda salatisse, miks ka mitte pirukatäidiseks. Haki lehed vähe peenemaks ja pane saumikseri anumasse. Kõrvitsaseemned tuleks enne kergelt röstida, kuumal ja kuival pannil. Lisa ka jahtunud seemned ja mõned röstitud sarapuupählid mikserisse. Vala peale õli ja purusta kõik kenaks pastks. Lisa nüüd peenelt riivitud juust ja surista veel. Maitse ja lisa sidrunimahl ning pipar vajadusel ka sool. Surista veel läbi ja ongi valmis.
Ühest vanast raamatust lugesin, et seda kõike saab ka vanakooli hakklihamasinaga teha, ise pole proovinud.

Ravioolid karulauguga on ka supermaitsvad

2 Comments

    1. Proovin kindlasti ära. Mul on alati nende õlidega probleem:D ei meeldi üks ega teine maitse ja see maapähkli õli sobis oma “maitsetuses” minu jaoks suurepäraselt 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *