Rulaad

Selline rulaad on pärit jällegi minu lapsepõlvekodust. Kaunistas ta kõiki vähegi pidulikumaid sündmusi saatvat lauda ja oli üks minu lemmikumaid suupisteid. On siiamaani. Seda valmistati tavapäraselt vasika küljest. Tundub mõistlik, sest ega sel vasikal suurt midagi seal ribide peal muidu süüa polegi. Tänapäeval on vasika küljega raskusi, kui just ei oma tuttavat lihamüüjat, kes väärt kraami sulle tükeldamata kujul alles hoiab. Ja kui kasutada oma fantaasiat, siis on isegi küülikust võimalik päris arvestatav pinnalaotus saada ja rulliks kokku keerata.
See tänane rulaad on aga hoopistükis kodus kasvanud kitsest. Pool kitse kaalus alla 4 kilo, niiet tegemist päris hõrgu toorainega. Võib tunduda ülearu raske ja töömahuka mässamisena aga tegelikult on asi lihtsamast lihtsam. Vajad väikest teravat nuga ja väheke kannatust.

RETSEPT
113
1 kitse külg
1 küüs küüslauku
1 suurem porgand
soolapekki
peotäis värsket tüümianit (ainult lehed)
soola,värskelt jahvatatud pipart

Puljongi jaoks
soola
terapipart
sibul
porgand
varssellerit
loorberit
mõni tera vürtsi

Kõigepealt peab poolikul kitsel eemaldama jalad. Tee seda nii, et võimalikult vähe vigastaksid küljeliha.Siis eemalda terava noaga ribid. See ongi kõige mahukam ettevõtmine. Ribide eemaldamiseks lõika seestpoolt ribi peal olev kile ribi algusest ja pikki ribi terava noaga lahti ja tõmba ettevaatlikult ribi oma pesast välja. On naruke pusimist aga saab hakkama. Ole ettevaatlik, et sa ei vigastaks liha nii, et pealmine kiht katki läheb. Ka kõhualused kõhred saab samamoodi kätte. Siis maitsesta saadud pinnalaotus soola ja pipraga, lisa sinna ühtlaselt peeneks hakitud küüslauku ja meelepärast maitseainet. Mina panin tüümiani lehekesi. Lõika kooritud porgand ja kamarast eemaldatud soolapekk parajateks kangideks ja paiguta lihale, samapidi nagu enne olid ribid. (vt.pilte). Rulli kokku ja mässi tihedalt marlisse. Seo korralikult ja pane koos ribikontide ja muu lihaülejääkidega keema. Emalda vaht ja nüüd lisa puljongisse maitseained ja köögiviljad. Puljong võiks päris soolane olla, et maitsed jõuaksid läbi marli lihani. Keetmise aeg sõltub lihast. Kitserulli keetsin tasasel tulel umbes 2 tundi aga jänes keeb palju kiiremini valmis, ehk tunniga. Kui aga on tegemist vanema vasikaga siis läheb isegi 3 tunnikest. Kui rull on valmis pane ta külma kohta vajutuse alla. Minul on selleks otstarbeks üks telliskivi. Panen rulli alusele, sinna peale paraja suurusega lõikelaua ja siis telliskivi raskuseks. Lase rulaadil täielikult jahtuda. Mina panen õhtul sahvrisse ja hommikuks on valmis. Siis aruta nöörid ja marli ümbert ära ja lõika õhukesteks viiludeks ning serveeri.

photo.jpg Kits kitserulaad

071 Kits

Küülik
Siin üks pilt ka küüliku pinnalaotusest. See on natuke keerulisem, sest ka selgroog tuleb ettevaatlikult eemaldada ilma pealiskihti vigastamata. Ja küüliku koibadest tee mõnus pajaroog näiteks selle retsepti järgi.
Igaljuhul soovitan katsetada ja ma usun, et rulaadist võib saada ka teie peolaudade lemmik.
Mõned pildid siin veel.

6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *