Kukesupp

Kes mäletab, kes ei mäleta:) Mina mäletan lapsepõlvest seda kukesuppi, helkivast pakist, uhke kukepilt peal. Panid aga vee keema ja siis paki sisu vette ja supp, mis maitses tõelise supina:) Tehti kodus igasugu suppe, aga selle pakisupi vastu ei saanud ükski.
Aga tegelikult tahtsin ma rääkida hoopis Kristjan Jaak Petersonist. Noorest mehest (ta suri 21 aastaselt tuberkuloosi), kes valdas mitmeid keeli ja tuli jalgsi Riiast Tartusse, tuli, et kooliharidust saada. Jaana arvas, et eks ta üks nohik oli:) Ju siis oligi:) Tema luuletustes avaldus kindel usk eesti rahva ja eesti keele tulevikku. Ta püüdis talurahvale sisendada optimistlikku elutunnet ja usku oma võimeisse. Niisugust kirjandust ei olnud ei siis ega kaua pärastpoolegi.
Meil on ilus keel, peaaegu nagu salakeel, sest seda mõistab maailmas nii vähe inimesi ja optimistlikku elutunnet ja usku oma võimeisse vajame me tänagi.
Emakeelepäeva puhul tegin tähestikusuppi.

RETSEPT
photo.jpg
PULJONGI JAOKS
Kana (minul oli pool kana ja üks kanakoib)
vett (mul on 3 l pott)
2 porgandit
2 vart varssellerit
6-8 tera terapipart
2-3 loorberi lehte
mõned terad vürtsi
1 sibul

u 1,5 dl nuudleid või muud väikse kujuga pastatoodet
2 kartulit
2 porgandit

Pane kana külma veega keema, nii, et vesi katab kogu liha. Riisu ja eemalda pinnale kerkinud vaht ning säti kuumus madalamaks. Lisa terve porgand, sibul ja varsseller ja vürtsid. Maitsesta soolaga ja keeda puljongit tasasel tulel umbes tund aega.
Kui liha kondi küljest lahti lööb, tõsta vahukulbiga kana puljongist välja. Kurna rammuleem läbi peene sõela ja lase uuseti keema.
Riivi porgand jämeda riiviga ja lõika kartul väikesteks tükkideks. Kuumuta kergelt porgandit pannil võis ja lisa keevale puljongile. Lisa ka kartulikuubikud ja nuudlid. Keeda tasasel tulel kuni kõik on pehme. Serveeri kanaliha ja maitserohelisega.
Soovi korral võid koos porgandiga ka hakitud sibula kergelt pannil kuumutada ja supile lisada, meil on siin mõned hautatud sibula põlgurid ja seega meil jääb see ära. Sellest pole muidugi midagi, sest puljongi keetmisel sai sibul lisatud ja maitse täitsa olemas;)

One Comment

  1. Ilusat emakeelepäeva ! Palju tarkust emakeelt hoida ja….
    … palju ideid oma keelele üllatuste valmistamisel ning eriti just kaugematest aegadest pärit retseptide meenutamisel ! Need maitsed on väärt meenutamist ja taas oma keelel tundmist !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *