Petersell

Petersell on arvatavasti üks universaalsemaid maitsetaimi. Mina panen teda kah kõikvõimalikesse toitudesse. Aias kasvab mul vaid siledaleheline petersell. Käharpetersell on minu arvates vaid toidu kaunistamiseks, maitset tal justkui polegi ja suus on kare ka veel. Peterselli kiituseks võib pikki loenguid pidada, toon siinkohal ära Aive Luigela põhjaliku kirjutise. Olin ise ka üllatunud kui seda lugesin, et nii lihtsalt kättesaadav taim võib nii võimas olla:)
photo.jpg
Petersell läheb supile ja pastale, marinaadi ja salatisse, lihale ja kalale….
Petersellist tehakse ka kuulsaid maitsesegusid, persillade ja gremolata on mõlemad minu suured lemmikud.
Et ka talvel ikka oleks see väärtuslik taim omastkäest võtta siis olen oma aia peterselli juba mitmed aastad sügavkülmutanud ja see toimib hästi. Ei ole ma jännanud väikeste pakikestega, et see korraga toidule lisada. Panen hakitud peterselli parajatesse karbikestesse ja talvel saab sealt täitsa edukalt külmunult seda parasjagu kätte. Üles sulatada pole vaja, võtad lusikaga paraja portsu lisad toidule ja karp kohe sügavkülma tagasi.
Soovitav on petersell enne hakkimist ikka ära ka loputada. Pealtnäha puhtana tunduvad lehed on siiski tolmused ja hiljem see lihtsalt krõbiseb sul hamba all. Loputan peterselli voolava külma vee all ja panen rätile nõrguma, Kuivatan võimalikult kuivaks ja hakin leheosad peeneks. Karpi ja külma. Jämedamad varreoasad olen ka sügavkülma pannud, neid on hea puljongisse või ahjuliha juurde visata.

Gremolata

1 spl hakitud siledalehelist peterselli
ühe sidruni koor, ainult kollane osa
1 küün küüslauku

Haki kõik hästi peenelt omavahel kokku ja võimas maitsetugevdaja on sul omast käest võtta. Raputa just valminud pajaroogade ja lihade ning kala peale. Osso buco juures lausa kohustuslik. Kui lisad gremolatale sortsu õli võid sellega näiteks just ahjust tulnud kuuma kana üle pintseldada ja saad jälle hõrgu roa.

Persillade

1 spl hakitud peterselli
1 küün küüslauku

Haki mõlemad koos peeneks ja lisa toidule kas valmistamise ajal või lõpus. Meie pere lemmik on spagetid persillade ja sortsu kvaliteetse õli ning parmesaniga. Kiire ja maitsev roog.

photo.jpg Gremolata sellest tuleb persillade

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *