Nõges võileival

Oi kuidas mulle meeldib, et suurema vaevata on võimalik nautida mõnusat kevadrohelist. Ise kasvavad, ei vaja nad külvamist ega ettekasvatamist, ei kastmist ega rohimist. Lähed ja nopid ja ongi jälle mõnus roog laual.
Aive Luigela kirjeldab nõgest nii: Nõges on kevadel esimene energiaallikas
Nõges on populaarne taimetoitlaste hulgas. Rahvatarkus õpetab, et nõges võtab väsimuse, kõhuvalu ja veepaistetuse, vähendab ja peatab verejooksu, taandab suhkruhaiguse nähte. Ammu on teada, et metsikult kasvavaid taimi tuleb kevadel toiduks kasutada toorelt, kuumtöötlemisel kaotavad nad toiteväärtusest, väheneb bioaktiivsus. Kui seda nõuab toidu valmistamise tehnoloogia (supid, vormiroad jne.), kuumutada lühiajaliselt. Toiduks kogutakse lehti nende tärkamisel, ravimiks ja kuivatamiseks õitsemise ajal, juuri varakevadel või sügisel.

Kuigi Jaana tegi mu “nõgesepeenras” hiljuti täiesti autoriseerimata kaevamise, jõudsin ma õigel ajal jaole ja suutsin siiski poole peenrast päästa. Nüüd olen juba mitu päeva toitunud mõnusast leivakatetest kodujuustu ja nõgesega. Üks neist siis nüüd siin.
photo.jpg
Tops meelepärast kodujuustu 200g
Minu lemmik on alati olnud Alma kodujuust aga nüüd olen katsetanud Farmi erinevate maitsetega ja täitsa mõnus.
See siin on Krevetinuudlitega Farmi Kodujuust.
peotäis noori nõgeseid
2 kõvaks keedetud muna
soola ja värskelt jahvatatud pipart
soovi korral 1 tärkava küüslaugu leht või küüslaugumaitselist murulauku (mul kasvab aias üks selline isend)

Pane kätte kummikindad. Korja väike kausitäis noori nõgeseid. Pese nõgesed hoolikalt ja vala üle keeva veega. Nüüd võid kindad ära võtta. Jahuta külma vee all, pigista kuivaks ja haki peenelt. Suru keedetud munad kahvliga päris peeneks pudiks ja haki ka küüslauguleht või murulauk. Sega kogu kraam kokku. Maitsesta soola ja pipraga. Mina söön seda leivakäärul aga kindlasti sobib ka röstsaiale.
Palju tervist.
Kaunistuseks on väike melissinutt, nõges ilma kuumutamata nimelt kõrvetab:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *