August 2015

Rabarbrimorss

Rabarber on tavaliselt kõigi kevadine ja varasuvine lemmik. Väidetavalt ei kõlba rabarber peale jaanipäeva üldse süüa oblikhappe kõrge sisalduse tõttu, oblikhape võib rohkel söömisel organismist kaltsiumi välja viia – sellepärast ongi rabarberil rahva seas kaltsiumiröövli kuulsus.
Noortes vartes aga on viis korda vähem oblikhapet kui vanades, puitunud leherootsudes ja vartes. Seepärast on oluline süüa kevadel varajasi varsi. Kui ei jõua kõiki noori varsi ära tarvitada ega ole võimalust neid sügavkülma panna, tuleb vanad varred käega keerates välja tõmmata ja kompostiks teha. Uued varred kasvavad kiiresti ja rabarberipõõsast pidevalt noorendades saab mahlakaid varsi ja lehti kasutada sügiseni
link
Novott, niis siis minagi. Olen terve suve noori varsi tarvitanud väga mõnusa morsi valmistamiseks. Minu truu rabarbripõõsas on täieliku uuenemise kursil püsinud terve suve ja komposti on läinud vaid kaduv osa sellest suurepärasest köögiviljast.
Retsepti niiväga polegi aga juhised, selle mõnusa joogi valmistamiseks panen siis siia kirja.

RETSEPT
photo.JPG

noori rabarbrivarsi
suhkrut
sidrunit

Haki rabarberi varred, koorida pole vaja. Pane rabarber koos peotäie suhkruga köögikombaini või purustajasse ja vurista peeneks pudruks. Kurna saadud vedelik potti. Vääna kogu väärt kraam saadud massist korralikult välja ja mina panen siis selle kuivaks väänatud massi veel vähese veega likku ja kurnan ning väänan korra veel välja. Kogu saadud vedelik pane potti ja lase tasasel kuumusel keema. Keeduse peale koguneb roheline vaht, see tuleb kõik eemaldada. Kasutan selleks lusikat ja koorin kogu vahu nii, et potti jääb ainult roosakas vedelk.
Nüüd lisa maitse järgi veel suhkrut ja umbes pool sidrunit. Keeda keedust 10-15 minutit madalal tulel.Eemalda sidrun ja pane valmis siirup ettevalmistatud pudelitesse ja säilita jahedas.
Lisa maitse järgi kraanivett või soovi korral gaseeritud vett.

Soovi korral võib keedusele lisada vanilliekstrakti või kasutada hoopis sirelisuhkrut.

rabarber

Ahjus kuivatatud tomatid

Mulle meeldib panna igal kevadel mõni pott rõdutomateid kasvama. Siis nad kaunistavad oma marjadega mu terassi ja on väga mõnus väike päikesesoe tomat vahel põske pista.
Kui taim juba viljade all lookas on, siis on muidugi igasugu võimalusi nende kasutamiseks näiteks see Nami-Nami retsept Aga üks mida ma alati teen on ahjukuivad tomatid. Selline purgike on vahva külla kaasa võtta ja suupistelaual koos juustu või mõne mõnusa vorstiga serveerida.
Suveõhtu veini ja sellise suupistevaagnaga on ju lausa kirsiks tordil !

RETSEPT
11822765_10203349586500073_3419865499696102825_n
kirsstomateid
tüümiani oksakesi
küüslauku
soola, suhkrut
õli

Lõika tomatid pooleks ja säti ahjuplaadile nii, et lõikepind jääks ülespoole. Haki paar küünt küüslauku väiksemaks ja pane ka plaadile.Tüümiani oksakesed ka plaadile. Raputa peale soola ja natuke suhkrut, nirista üle vähese õliga. Pane plaat 90-100 kraadisesse ahju, hea kui on pöördõhu reziim. Kuivata tomateid ahjus kuni tundub, et aitab 😉 Mina jätan nad tihti päris mahlasteks. Aega kulub olenevalt tomatite suurusest 2-6 tundi ja pärast ahju välja lülitamist võid jätta nad lahtise ahjuuksega ahju täielikult jahtuma. Tõsta kogu saadud kraam purki ja kalla peale kvaliteetne oliiviõli. Sulge purk ja jäta paariks päevaks maitsestuma. Üle talve pole ma neid hoidnud aga mõned nädalad külmikus seisavad küllkollane tomat