Marineeritud kuuseriisikad

Ilusal päiksepaistelisel hommikul võtsime suuna juba tuttavasse metsatukka ja me ei pidanud pettuma. Metsaalune kubises noortest ja värsketest kuuseriisikatest. Kuuseriisikad on meil siin lemmikud ja kui paljud ütlevad, et nende marineerimine on raiskamine ja tuleks kuusekad kõik omas mahlas purki panna, siis minu kaaskondlased armastavad just neid marineeritud seeni ja omas mahlas kuusekad pole sellist tunnustust leidnud. Eks see on maitse asi ja igaühele oma. Väikesed noored võiseened leidsid ka tee minu korvi ja koju jõudsin kolme suure seenekorviga. Ahnus ajab upakile, kui lõpuks kõik seened olid puhastatud ja purki panekuks valmis, oli ikka juba täitsa pime öö.

RETSEPT
photo.jpg
Kuuseriisikaid
1 l vett
1 keskmine sibul
1 porgand
3 lehte loorberit
10 tera vürtsi
5 tera musta pipart
3 spl suhkurt
2 spl soola
2-3 spl 30% äädikat
mõni tera nelki (soovi korral)

Puhasta riisikad. Kui on kuiva ja ilusa ilmaga korjatud seened, siis mina olen kuuseriisikad puhastanud pintsli ja noa abil. Pesemine muudab nad minu arvates maitsetumaks. Aga kui oled metsa sattunud vihmase ilmaga ja seened on niikuinii märjad, siis olen neid ka pesnud, mis on muidugi kiirem meetod.Kuuseriisikad ei vaja tegelikult kupatamist. Mina aga olen puhastatud riisikad rohkes vees kergelt kupatanud, mis tähendab, et paned seened rohkesse keeva vette ja lased uuesti keema tõusta, riisud vahu ja kui seened on muutnud värvi (paar minutit keetmist) kurnan ja panen kaussi ootele. Ei pese külma veega üle vaid nõrutan hoolega. See toimig annab võimaluse suurt kogust seeni näiteks järgmisel päeval alles purkidesse panna, kuna head söögid tulevad hea tuju ja värske olekuga, on vahel mõtetu poole ööni mässata, eriti kui niigi on pool päeva metsas veedetud. Niisiis panen need kergelt kupatatud seened külma ja järgmisel päeval keedan marinaadi. Marinaadi keetmisel hindan oma kupatatud seente kogust ja vastavalt sellele otsustan mitu liitrit marinaadi vaja on. Mina keedan tavaliselt 2 liitri kaupa. Jõuab kiirelt purki panna, enne kui äädikas aurustub. Panen vee keema ja lisan esimesena porgandi seibid. Seejärel kõik vürtsid, sool ja suhkur. Keedan kuni porgand on poolpehme ja viimasena lisan sibularattad. Keeva marinaadi võtan korraks tulelt ära ja lasen kõigel kaane all umbes 5 minutit tõmmata. Purgid olen pesnud korralikult ja kaaned panen potiga keema. Kui marinaad on tõmmanud, siis lisan niipalju eelkupatatud seeni, et kõik seened on marinaadiga kaetud ja on umbes sama tihedus kui soovin hiljem purgis näha. Nüüd lasen keema tõusta ja lisan äädika. Segan ja hakkan vaikselt keeva hoidist purkidesse tõstma. Kõik vürtsid lähevad ka purkidese juhuslikus vahekorras, ainult loorberi olen välja jätnud. Keevast veest kougin kaaned välja ja keeran ääreni täis kuumadele purkidele. Purgid jahtuvad toas tagurpidi ja hiljem kolivad keldrisse.
See eelkupatamine meeldib mulle veel seepärast, et marinaad jääb purkides kuidagi selgem ja ilusam ja igasugu juhuslikku metsakraami (okkad ja muu puru) ei sattu ka niipalju purkidesse. Ja ega ei pea neid üleöö kapis hoidma , võib soojad seened kohe marinaadi pista ja hommikuni vaaritada;)
Väikesed võiseened saavad umbes sama kohtlemise osaliseks. Ainuke vahe on see, et puhastamisel ma nad siiski pesen külma veega ja neid peab ka kauem kupatama nii 10 minutit umbes ja peale kupatamist olen nad ka külma veega üle pesnud. Marinaadi olen nede puhul ka nelgiterad pannud.

photo.jpg photo.jpg photo.jpg

7 Comments

  1. Ma ei poolda kuuseriisikate kupatamist ükskõik kui vähe aega. Värsked seened marinaadis annavad marinaadile hõrgu maitse ja värvi.. Seened tõstan marinaadist lusikaga purkidesse, koputan tihedamaks, marinaadi lasen veekord keema ja valan täidetud purkidesse.Nüüd kuumad kaaned peale. Purke tagurpidi pole keeranud, ei pea vajalikuks.

    1. Igaühele oma, Urve 🙂 Ega neid ei olegi vaja kupatada. Ma olen siin jutus piisavalt pikalt välja toonud, miks mina seda teen 😉

  2. Kasutasin seekord just seda marineerimis retsepti.Mis minule üllatuseks oli, oli suhkru lisamine.Olin veidike hooletu ja ei korjanud õigeaegselt vahtu välja ja seened olid alul purgis sogased,aga nüüd mõne päeva pärast on külmkapis kõik kenasti selginenud.Loodetavasti ka maitsevad kuskil talve poole.

    1. Jah, see suhkur ja selle kogus tunduvad algul kuidagi “kahtlasena” 🙂 Aga äädikas neutraliseerib ja tasakaalustab maitse hiljem suurepäraselt. Hoiame siis pöialt et maitseks hästi 🙂

  3. Mina marineerisin esimest korda seeni. Tegin selle retsepti järgi. Võin öelda, et ma pole paremaid marineeritud kuuseriisikaid veel saanud. Ka algajad õnnestuvad 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *