Jõuluhani

Läbi jõuluime jõudis minuni Hea Elu Farmist üks hani. Hani oli pakitud armsa heinatuusti sisse ja kohe kui ma seda nägin, teadsin et ka see hein väärib kasutust.
Hein on halb soojusjuht ja 3-4 tunniks ahju pandud hani jääb tänu täitmisele mahlane ja ei kuiva ära. Ja ma arvan, et annab ka natuke maitset

Kui sul on poest ostetud hani, siis võta ta kohe pakendist välja, kui kõhuõõnes on siseelundid, siis eemalda ka need. Lahtine rasv rebi välja, see pane klaaspurki ja säilita külmikus. Võid ka madalal temperatuuril kohe üles sulatada ja kasutada arstirohuks terve talve.
Nüüd riputa hani võimalusel jahedasse ruumi laagerduma. Miks? Seda loe siit Nami-Nami foorumist.
Laagerdudes kaotab liha ka niiskust. Paradoksaalselt on see kokkamise seisukohast positiivne. Märg, värske, mittelaagerdunud liha sisaldab palju vett, kuumtöötlemisel vesi paisub, venitab-kisub lihaskiude ja voolab kiudude vahelt välja (seda eriti peale liha kuumtöötlemist ning tükeldamisel). See tähendab, et “märg” liha on peale kuumtöötlemist kuivem, kui “kuiv” liha (ja vastupidi).

Kui sul riputamise võimalust ei ole, siis lase hanel lahtiselt külmikus paar päeva “kuivada”.

No ja kui sul on ikka väga kiire selle hanega, siis kuivata väga korralikult, seest ja väljast ja lase toatemperatuuril paar tundi taheneda.

Mittemingil juhul ära säilita lindu kilekotis!

Minu hani laagerdus rippudes kuuri all 4 päeva. Talvel on seal umbes sama temperatuur nagu külmikus.

RETSEPT
photo.JPG
Hani 3.5 kg
2 spl kadakamarju rohelised ja mustad segamini
4 küüslauguküünt
1 spl kuhjaga jämedat soola
purustatud pipart
1 suur sibul
paar peotäit kvaliteetset heina

Too hani paariks tunniks tatemperatuurile. Purusta kadakamarjad ja küüslauguküüned osa soolaga uhmris pastaks. Lisa ülejäänud sool ja natuke purustatud pipart. Hõõru hani seest ja väljast maitsesoolaga.
Topi hane sisemusse peotäis kokkusurutud heina, siis terve sibul ja siis veel peotäis heina.
Seo jalad kokku (juhul kui need vee seotud ei ole) ja suru tiivad seljataha. Pane hani kõht ülespoole, äärtega ahjuvormi. Hani hakkab rasva välja ajama ja siis oleks hea, kui see rasv üle äärte ahju ei voolaks;)

Aseta hani 180 °C eelkuumutatud ahju ja küpseta umbes 40 minutit. Siis keera kuumus 160 kraadile ja küpsetada 30 minutit kilo kohta.
Aegajalt vala väljavalgunud rasva plaadilt vähemaks ja kasta hane väljavalgunud vedelikuga. Nii tunni aja tagant umbes.

Nüüd tõsta hani veelkorra välja, nõrista üle paari spl jääkülma veega ja pane uuesti ahju. Ahi keera 220 peale. Lase u 10 minutit ahjus olla. See teeb naha mõnusalt krõbedaks.

Valmis hani las natuke rahuneb ja siis lõika lahti ning serveeri meelepäraste lisandite ja kastmega. Kastme võid keeta mustadest ploomidest, heast punasest veinist ja praeleemest.

Ma ei tea kuipalju mängis selle hane juures rolli tema õnnelikult elatud elu ja kuipalju minu käitlemisviis aga nii head hane pole ma varem saanud 😉

10868251_10202123699933675_4539942435379491416_n

Järgi jäänud karkassist keeda puljong 😉

10801680_1020248964245267_7719584858518960510_n
hanepuljong
ja puljongist ning praejääkidest keeda suppi 😉
photo.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Head vana aasta lõppu ja ilusat uut aastat !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *