February 2013

Kilutort

Tegin Nami-Nami retseptivõistluse TORT ISAMAALE 2013 raames ühe soolase tordi siis ka. No auhinnad on ju lihtsalt niivõrd head, et peab kohe osalema:) Ja muide jõuab vee, neljapäevani on aega oma torte esitada.
Meie peres võileivatordiga laineid ei löö, ei tea miks aga kõik kirtsutavad nina, kui võileivatort jutuks tuleb. Võibolla on see tingitud niiöelda kodusest kasvatusest:D Võileiva söömine meil pigem hädaabi, sööma peab ikka “korraliku” toitu 😉
Selle üllitise teeksin järgmisel korral ilma põhjata ja võibolla- võibolla paneksin rohkem zelatiini ja serveeriksin sooja kartuliga. Maitses siidiselt ja õhuliselt ja see põhi oligi võibolla liiga robustne seele katte jaoks.

RETSEPT
photo.jpg
Musta leiba (7 viilu)
80 g võid
10 koriandriseemet
u 100-120 g kilufileed
200 g kodujuustu
2 dl vahukoort
250 g (1 toru) ricotta kohupiima pastat
1 punane sibul
3 väikest muna
2 lehte zelatiini
1 spl sidrunimahla

Röstisin leivaviilud. Purustasin purustajas peenemaks ja lisasin sulatatud või ja purustatud koriandriseemned. Tahtsin kasutada kadakamarju aga olid otsa saanud. Surusin segu põhjaks 19 cm läbimõõduga, lahtikäivasse koogivormi (põhi oli kaetud küpsetuspaberiga). Panin põhja külmikusse tahenema. Hakkisin kilud, sibula ja keedetud munad väiksemaks ja segasin kohupiima ja kodujuustuga. Maitsestasin soola ja pipraga. Vahustasin koore ja segasin kohupiimasegule. Zelatiinilehed leotasin väheses külmas vees u 10 minutit ja siis väänasin välja ja sulatasin soojaks aetud sidrunimahlas. Segasin täidise hulka. Valasin täidise põhja peale, katsin toidukilega ja lasin üleöö külmikus taheneda. Kaunistasin muna ja kalamarjaga ning kuivatatud tilliga.

photo.jpg

Praetud liha marinaadis.

Jälle üks nostalgiline lemmik, nii nagu ka samal viisil valmistatud räimed🙂
Meil saab seda rooga siis, kui jääb paneeritud liha järgi- kui jääb;) Lastele meeldib see enne marineerimist rohkem aga mulle just sellisel viisil. Seekord tegin spetsiaalselt endale kohe mitme päeva portsu, sest marinaadis liha kannatab päris mitu päeva külmkapis säilitada ja sobib ka pühapäeval pidulauale panna.

RETSEPT
photo.jpg
1 kg sea välisfileed
4-5 muna
soola-pipart
paneerimiseks nisujahu
praadimiseks õli

Marinaad
0,5 l vett
1 suur porgand
1 suur sibul
10 tera musta pipart
1-2 loorberilehte
1 spl suhkrut
1 tl soola
1 spl 30% äädikat

Lõika liha u 1 cm paksusteks viiludeks, vasardada õhukeseks ja lao kihiti taldrikule. Iga kihti vahele jahvata pipart ja maitsesta soolaga. Lase seista 10-15 minutit toatemperatuuril. Mina lõikan siinkohal lihatükid pooleks, et oleksid sobivama suurusega aga see ei ole vajalik.
Kasta lihatükid jahusse ja vähese soolaga lahtiklopitud munasse ning küpsetada pannil õlis kuldpruuniks. Lao lihatükid kihiti kaussi. Marinaadi tarvis koori ja viiluta porgand ja sibul. Pane koos vee ja maitseandjatega tulele ja lase keema tõsuta, lisa äädikas ja keeda 2–3 minutit. Maitse ja lisa vajadusel veel äädikat ja soola. Kalla kuum marinaad veel soojale lihale. Lase jahtuda ja maitsestuda vähemalt 8 tundi. Hoia külmikus.

Õlletort juustukreemi ja peekonikommidega.

Nami-Nami retseptivõistlus TORT ISAMAALE 2013 on juba hoo sisse saanud. Toimub see vahva ettevõtmine juba viiendat korda ja kogub aga osalejaid juurde. No ei saa ka mina ju ometigi kõrvale jääda. Kahjuks on meie blogi ihufotograaf hetkel mujal ja pildid ei tulnud eriti head, tort näeb elusuuruses tunduvalt uhkem välja. Püüan siis teile kirjeldada tordi sisu, mõtet ja maitset:)
Tort on kummardus neile, kes kasvatavad meie peolaua tarvis õllevilja, juustupiima ja peekoni, niiet kõigile tublidele põllumeestele!

RETSEPT
8492078942_ac3f0abf96_b-1
Tordipõhi

2,5 dl õlu Saku Dublin
250 g võid
80 g kakaopulbrit (Meie Mark)
300 g suhkrut
2 muna
1 tl vanilliekstrakti
1,5 dl maitsestamata jogurtit
300 g nisujahu
2 tl söögisoodat
0,5 tl küpsetuspulbrit

Vala õlu väikesesse potti, lisa või ja kuumuta tasasel tulel seni, kuni või on sulanud. Võta pott tulelt ja sega sisse kakaopulber ja suhkur.
Klopi munad koos vanilliekstraktiga kergelt lahti, lisa jogurt ja sega kakaosegu munaseguga.
Eraldi kausis sega kokku jahu, sooda ja küpsetuspulber ning lisa muna-kakaosegule, sega hoolikalt läbi.
Vala tainas 24 cm läbimõõduga lahtikäivasse koogivormi ja küpseta 170-kraadises ahjus umbes 45 minutit. Kontrolli küpsust puutikuga, see peab koogi keskele torgates kuivaks jääma.

Kreem

Juustu šokolaadi kreem:
200 g sulatatud juust Merevaik (toasoe)
300 ml vahukoort
50 g suhkrut
100 g valget šokolaadi
u 50 ml koort vala kastrulisse ja aja keema. Võta tulelt ja sega sisse tükeldatus šokolaad, sega kuni šokolaad on sulanud. Lisa ka juust ja sega ühtlaseks. Vahusta ülejäänud koor suhkruga tugevaks vahuks ja sega kõik kokku.
Selle kreemi idee sain Sandra blogist.

Peekoni fudge

Neid tuleb nüüd rohkem kui tordile mahub aga on ka niisama mõnus suutäis:)
photo.jpg
300 g tumedat šokolaadi
400 g (1 purk) magusat kondenspiima
noaotsaga soola
200 g õhukesi peekoniviile
300 g suhkrut

Prae peekon pannil krõbedaks. Tõsta köögipaberile nõrguma ja jahtuma. Kuumuta suhkur paksupõhjalises potis, tasasel tulel karamelliks. Kasta peekon karamelli ja pane köögipaberile tahenema.
Vala kondenspiim potti ja pane pliidile madalale kuumusele soojenema. Tükelda kondenspiima sisse šokolaad. Lisa sool. Kuumuta madalal kuumusel aeg-ajalt segades, kuni šokolaad on sulanud. Ära keema lase.Tõsta osa šokolaadimassi küpsetuspaberiga vooderdatud kõrgemasse vormi, säti peekonitükid peale ja kata ülejäänud kommiseguga. Peale hakkisin ülejäänud peekoni ja surusin natuke kommimassi sissel. Pane külmkappi paariks tunniks tahenema. Parim on üleöö.
Ole kuuma karamelliga ettevaatlik ja kasuta tange või mõnd muud tööriista, näpud hoia eemale !

Tordi panin kokku nii:
Lõikasin tordipõhja väiksemaks nii, et äärtest umbes 1-2 cm tordipõhja panin kõrvale. Pudistasin puruks ja jätsin õhu kätte natuke kuivama. Tordipõhja lõikasin pooleks ja vahele panin osa kreemist, ülejäänud kreemiga katsin kogu tordi. Puistasin peale tordipõhjapuru ja panin tordi mõneks ajaks külmikusse tahenema. Kaunistuseks lõikasin fudge ruudud.

Tort kummardusega põllumeestele 2013 :)photo.jpg

Ahjukartul triibulihaga.

See on üks minu lapsepõlve lemmiktoitudest. Tehti seda meil nii soolaliha kui ka värske küljetükiga, ikka sellest mida parasjagu oli. Kõrvale toodi keldrist hapukurki ja terve pere oli korralikult söönud ja rahul.
Üldse on viimasel ajal tunne, et mida vähem lisad seda rohkem on maitset, tähtis on algmateriali kvaliteet. Kartulisort mida kasutan on “Laura”, need ongi mu lemmikud kartulid juba mõnda aega.

RETSEPT
photo.jpg
1 kg kartuleid
u 600 g sea küljetükki

Pese ja koori kartulid. Suuremad kartulid lõika pooleks või neljaks. Liha lõika 2-3 cm paksusteks viiludeks. Pane kartulid vähe kõrgema servaga ahjuplaadile ja soovitatavalt ühe kihina . Aseta lihaviilud kartulitele. Kui kasutad soolaliha pole soola vaja lisada aga kui on värske lihatükk, siis maitsesta päris tugevalt soolaga. Mina panen plaadile ka pesa jagu koorimata küüslauguküüsi, nende küpset sisu on hiljem mõnus lihatükile või siis leivakäärule määrida. Küpseta 180-200 kraadises ahjus umbes tund aega. Vahepeal on mõistlik kartuleid segada ja lihatükke keerata, siis pruunistuvad kõik ühtlaselt.
Paku kõrvale hapukurki või hapukapsasalatit.

Kohupiima-plaadikook

Selle retsepti järgi valmib tõeliselt nostalgiline plaadikook. Jaanale meenutab see kooli kohvikust ostetud nälja kustutajat ja mulle tundub, et selliseid kooke müüdi kohvikutes ja kulinaaria lettides juba minu nooruses.
Et kook ikka tõeliselt autentne saaks on ära jäätud igasugu küpsetuspulbrid ja rosinad ning tainas kasutatud lausa küpsetusmargariini.
Meenutab tõesti seda vanakooli kohupiimakooki ja maitseb sama hea, kui siis kui muru oli rohelisem ja päike käis kõrgemalt:)

RETSEPT
P2029205
Liivatainas
450 g nisujahu
250 g võid
200 g suhkrut
2 muna
0,5 tl soola
Täidis
800 g kohupiima
200 g hapukoort
85 g suhkrut (1 dl)
2 tk muna
2 spl nisujahu
4 spl pehmet võid
2 tl vanillisuhkrut

Valmista liivatainas. Kui kasutad köögikombaini, siis pane kõik ained köögikombaini ning sega ühtlaseks.
Kui käsitsi, siis sega esmalt pehme või suhkruga, lisa ükshaaval munad ning alles siis jahu. Küpseta suurel küpsetusplaadil 10-15 minutit 200 kraadises ahjus koogialus poolvalmis.
Sega täidiseained hoolikalt ühtlaseks massiks. Määri sileda kihina poolküpse põhja peale ja küpseta 180 kraadises eelkuumutatud ahjus kuldseks.

P2029209

Estragoniga kana.

Meeldivalt rammus kanahautis, mis saab valimis lihtsa vaevaga ja annab jõudu viirustele vastu panna:)
Estragon sobib suurepäraselt kana maitsestamiseks. Need kanatiivad on ka just estragonilt oma eriliselt hea maitse saanud. Kuidagi tundub mulle see estragon selline värskendav ja “lõõre” avava toimega, seega ju peaks selle tatise talve vastu aitama…. No vahet pole, maitseb igaljuhul väga hästi.
Võtsin Mari-Liisi blogist natuke eeskuju ja koos maitsva kanalihaga sai selline mõnus kleepuv kaste, mis sobis suurepäraselt sõmera tatrapudruga.

RETSEPT
Estragoni kana
u 600 g nahata ja kondita kana kintsuliha
200 g suitsutatud seapõske
3 väikest sibulat
3 küünt küüslauku
2 keskmist porgandit
2 tl (kuhjaga) kuivatatud estragoni
u 300 ml kanapuljongit
soola, pipart

Pane ahi 200 kraadi juurde sooja. Eemalda seapõselt kamar. Selle võid sügavkülma suitsutatud jääkide kotti sokudada, millest siis vastlapäevasupi puljong keeta:) Haki seapõsk peeneteks ribadeks ja prae keskmise kuumusega pannil, kuni rasv on piisavalt eraldunud. Tõsta natuke kuumust ja lao sellesse ühe kihina kanatükid ja prae mõlemalt poolt kuldseks. Lisa 6 sektoriks lõigatud sibulad, noa all lapikuks pressitud küüslaugu küüned ja viilutatud porgandid. Maitsesta soola ja värskelt jahvatatud pipraga. Prae u 5 minutit. Lisa estragon ja kanapuljong, sega läbi. Tõsta pann ahju ja küpseta ilma kaaneta u 30 minutit.
Kui Sul on pann, mis ahju ei sobi panna, siis pane ahjukindel nõu kohe ahju kui ahju sooja paned ja vala kogu praetud kraam pannilt eelsoojendatud ahjuvormi ning küpseta seal kogu toit valmis.
Mina serveerisin sõmera tatrapudruga aga kindlasti sobib siia juurde riisi pakkuda.