October 2011

Õunakook “Juubeli” tordipulbrist

Mulle meeldivad lihtsad retseptid, kus kättesaadavatest vahenditest on võimalik üllatavalt maitsev roog kokku segada. Muidugi meeldib mulle ka keerulisi retsepte läbi proovida ja ise eksperimenteerida aga lihtsusel on ikka mingi võlu ja üllatusmoment väga tihti juures. Selliste retseptide puhul saab igaüks, ka see kes kokkamisega võibolla niiväga sinapeal polegi, ennast ja teisi meeldivalt üllatada. Retsept on pärit siit ja olen sel õunahooajal seda kooki juba mitu korda teinud, ning otsa saab ta ka kiiresti.

RETSEPT
photo.jpg
450 g pakk “Juubeli” tordipulbrit
1 dl toasooja vett
400 g 20% hapukoort
2-3 õuna
suhkrut
kaneeli

Kata lahtikäiva 24 cm läbimõõduga koogivormi põhi küpsetuspaberiga, määri servad võiga. Minul oli seekord väiksem 22 cm vorm ja 26 cm vormiga saab ka hakkama.
Jaga tordipulbripaki sisu enam-vähem võrdselt pooleks. Sega pool koogisegust veega, vala ettevalmistatud koogivormi. Sega ülejäänud koogipulber hapukoorega ühtlaseks, kalla ettevaatlikult koogivormi eelmise kihi peale. Seekord leidsin kapist ühe 200g Tere vaniljepudingu ja segasin selle ka sinna sisse. Toimis väga hästi ja lisas kreemisust aga see ei ole vajalik.
Lõika õunad sobiva suuruse ja kujuga tükkideks, laota koogile ja puista peale veidi kaneelisuhkrut.
Küpseta 180-kraadise ahju keskosas umbes 35-40 minutit, kuni koogi keskele torgatud puutikk jääb puhtaks.
Lase koogil enne serveerimist täielikult jahtuda.

Kuskuss köögiviljadega.

Kusskus on meie peres väga hästi minev kraam. Mingil kummalisel kombel ei saa kunagi enne lõpetada kui kõik on otsas:) Nii on siis kusskus küll lisandiks aga ka tihti iseseisva söögikorrana. See salat sobib väga hästi kergeks eineks nii hommikusse kui ka õhtusse ja lõunaks näiteks kana kõrvale. Kuna just sügisel peaks ohtralt köögivilju sööma, siis seekord saigi kuskuss köögiviljadega rikastatud ja maitses superhästi.

RETSEPT
Kuskuss köögiviljadega
250 g (pool pakki) kuskussi
1 punapeet
2 keskmist porgandit
u 300 g kõrvitsat
1 tl vürtsköömenit
1 küüs küüslauku
peotäis peterselli
1 spl palsamiäädikat (balsamico)
keeva vett
sidrunimahla
soola

Koori köögiviljad ja lõika ühesuurusteks väiksemateks kuubikuteks. Pane köögiviljad ahjuplaadile, lisa vürtsköömen ja maitsesta soolaga. Nirista üle õliga ja pane 200-210 kraadisesse eelsoojendatud ahju küpsema. Läheb umbes mbes 10 minutit. Samal ajal pane kuskuss kaussi ja vala üle keeva veega, nii et jääb umbes 2 cm kiht vett kuskussi peale. Kata kaanega ja lase paisuda. Piserda ahjuplaadil kuumad köögiviljad üle palsamiäädikaga ja riivi sinna ka üks küüslauguküüs. Sega ja lase äädikalõhnadel aurustuda. Lisa kuskussile sorts õli või lusikatäis võid, maitsesta soola ja sidrunimahlaga ja sega kahvliga kohevaks. Nüüd sega köögiviljad kuskussiga ja lisa ka hakitud petersell. Võid kohe sööma hakata ja võid lasta salatil ka maitsestuda. Seistes omandab kuskuss peedist ilusa roosa värvuse.

photo.jpg photo.jpg

Lihtne sibulasupp.

See supiretsept jäi silma uue ajakitja Tiiu esimeset numbrist, kus Ivo Linna jagab oma viimase aja lemmikud. Miks ma ei imesta, lemmikuteks kujunevad ikka need road, mis koosnevad väga lihtsatest ja kättesaadavatest osadest ja ise ennast maitsvaks hautavad. Endal pole suurt muud vaja teha kui natuke hakkida. Ja kuna korralikul köögiinimesel on talveks ikka kott Peipsiääre sibulaid nurka varutud, siis pott tulele.
Tiiu on hea lugemine täiskasvanud naistele ja ma ei saa kiitmata jätta väga mahukat köögiosa, mida toimetab meie tubli ja väga asjalik Mari-Liis Ilover. Tema toidublogi Siit nurgast ja sealt nurgast tunnustati 2010 aasta parimaks eestikeelseks toidublogiks ja see tunnustus on läinud täiesti õigesse kohta. Tellisin Tiiu oma emale, temal on internetiga suhted nagu on ja toiduvalmistamisel vajab ta kindlasti konkreetseid retsepte. Ja et tema toidulauda natukenegi rikastada, hellitan lootust, et ta saab Tiiu kööginurgast inspireeritud. Mina igaljuhul kiidan Mari-Liisi väga põhjaliku ja mahuka käsitluse eest kõikide teemade puhul. Eriti meeldib mulle rubriik “Mida teha lõppudega” sain ise sealt mitu head mõtet varuks. Niiet siit siis teile jõulukingiidee- Tiiu tellimus oma emale või vanaemale:)
Aga nüüd supist.

RETSEPT
photo.jpg
5 keskmist peipsi sibulat 
suitsupekki või suitsusinki minul oli pool suitsupõske
umbes 0,7 l puljongit võid kasutada puljongikuubikut;)
1 spl võid praadimiseks
1 spl jahu
saiakuubikuid või krutoone poest;)
riivitud juustu

Sibulad lõika ratasteks ja prae koos suitsupõse kuubikutega kuldseks. Lisa nisujahu, sega korralikult. Prae veel kuni kõik on kuldkollane. Lisa kogu segu keevale puljongile ja lasel supil vaiksel tulel paar tundi podiseda. Lõika või rebi saiakuubikud väiksemateks tükkideks, pane ahjuplaadile, nirista üle oliiviõliga ja rösti ahjus 200 kraadi juures kuldseks ja krõbedaks. Serveerimisel lisab iga sööja oma supile meelepärase koguse riivitud juustu ja saiakuubikuid. Ivo soovitab lisada ka tomatikuubikuid. Mingeid lisamaitseid pole vaja, aeglaselt hautatud supp saab võrratu maitse.

Lihtne supp nüüd tulele ja ise paariks tunniks aeda ilusat sügist nautima:)

Köögiviljad talveks purki.

Muidugi tegin selle salati juba mõnda aega tagasi, aga eile kui purgitäie pannile lõin ja kartulipudruga nahka pistsin, tuli meelde, et siia see veel üles tähendamata. Viga tuleb parandada, sest järgmisel hooajal on kindlasti tarvis seda rohkem teha. Mis muidugi ei tähenda, et seda ka talvel teha ei või. Need talvised poest ostetud köögiviljad saavadki paremad kui neid natuke vääristada.
Köögiviljahoidiseid teen tavaliselt sellest mida on ja maitse järgi, niiet kui kõike üles ei kirjuta on samu maitseid järgmisel korral võimatu tabada. Seega saagu see siis kirja. Seda hoidist võib kindlasti ka külmalt salatiks võtta aga mulle meeldib soojalt ja siis sobib see täitsa vabalt liha või kana kõrvale tavapärase kartuli või riisi asemele. Või miks mitte lisada see lõppstaadiumis hautatud lihale ning jälle mõnus pajaroog olemas. Ja kuna köögiviljade söömine on hetkel kuum teema, siis on postitus ehk üsnagi asjakohane.
Emaretsept on pärit siit. No selles blogis on alati niii isuäratavad pildid, et ei saa mitte järgi tegemata jätta, tahaks ju ka proovida, kas maitseb sama hea kui paistab. Tavaliselt maitseb.

RETSEPT
Suvikõrvitsa, tomati, paprika hoidis
1 kg suvikõrvitsat rohelised ja kollased
0.5 kg tomatit
0,6 kg paprikat
3 jämedalt riivitud ebaküdooniat
1 väike viilutatud jalapeno
4 küünt küüslauku
0,5 tl riivitud muskaatpähklit
1 kuhjaga tl kuivatatud tüümianit
1 spl suitsutatud paprika pulbrit
1 dl õli
2 spl 30 % äädikat
0,5 dl suhkrut
1-1,5 tl soola

Tükelda köögiviljad meelepärasteks tükkideks. Tomatid koorisin ka. Lisa kõik ülejäänud kraam ja kuumuta tasasel tulel kuni suvikõrvits on pehmemenud aga mitte veel täiesti plödi. Võtab aega umbes 30 minutit. Pane steriliseeritud purkidesse ja kaaneta.

Rulaad

Selline rulaad on pärit jällegi minu lapsepõlvekodust. Kaunistas ta kõiki vähegi pidulikumaid sündmusi saatvat lauda ja oli üks minu lemmikumaid suupisteid. On siiamaani. Seda valmistati tavapäraselt vasika küljest. Tundub mõistlik, sest ega sel vasikal suurt midagi seal ribide peal muidu süüa polegi. Tänapäeval on vasika küljega raskusi, kui just ei oma tuttavat lihamüüjat, kes väärt kraami sulle tükeldamata kujul alles hoiab. Ja kui kasutada oma fantaasiat, siis on isegi küülikust võimalik päris arvestatav pinnalaotus saada ja rulliks kokku keerata.
See tänane rulaad on aga hoopistükis kodus kasvanud kitsest. Pool kitse kaalus alla 4 kilo, niiet tegemist päris hõrgu toorainega. Võib tunduda ülearu raske ja töömahuka mässamisena aga tegelikult on asi lihtsamast lihtsam. Vajad väikest teravat nuga ja väheke kannatust.

RETSEPT
113
1 kitse külg
1 küüs küüslauku
1 suurem porgand
soolapekki
peotäis värsket tüümianit (ainult lehed)
soola,värskelt jahvatatud pipart

Puljongi jaoks
soola
terapipart
sibul
porgand
varssellerit
loorberit
mõni tera vürtsi

Kõigepealt peab poolikul kitsel eemaldama jalad. Tee seda nii, et võimalikult vähe vigastaksid küljeliha.Siis eemalda terava noaga ribid. See ongi kõige mahukam ettevõtmine. Ribide eemaldamiseks lõika seestpoolt ribi peal olev kile ribi algusest ja pikki ribi terava noaga lahti ja tõmba ettevaatlikult ribi oma pesast välja. On naruke pusimist aga saab hakkama. Ole ettevaatlik, et sa ei vigastaks liha nii, et pealmine kiht katki läheb. Ka kõhualused kõhred saab samamoodi kätte. Siis maitsesta saadud pinnalaotus soola ja pipraga, lisa sinna ühtlaselt peeneks hakitud küüslauku ja meelepärast maitseainet. Mina panin tüümiani lehekesi. Lõika kooritud porgand ja kamarast eemaldatud soolapekk parajateks kangideks ja paiguta lihale, samapidi nagu enne olid ribid. (vt.pilte). Rulli kokku ja mässi tihedalt marlisse. Seo korralikult ja pane koos ribikontide ja muu lihaülejääkidega keema. Emalda vaht ja nüüd lisa puljongisse maitseained ja köögiviljad. Puljong võiks päris soolane olla, et maitsed jõuaksid läbi marli lihani. Keetmise aeg sõltub lihast. Kitserulli keetsin tasasel tulel umbes 2 tundi aga jänes keeb palju kiiremini valmis, ehk tunniga. Kui aga on tegemist vanema vasikaga siis läheb isegi 3 tunnikest. Kui rull on valmis pane ta külma kohta vajutuse alla. Minul on selleks otstarbeks üks telliskivi. Panen rulli alusele, sinna peale paraja suurusega lõikelaua ja siis telliskivi raskuseks. Lase rulaadil täielikult jahtuda. Mina panen õhtul sahvrisse ja hommikuks on valmis. Siis aruta nöörid ja marli ümbert ära ja lõika õhukesteks viiludeks ning serveeri.

photo.jpg Kits kitserulaad

071 Kits

Küülik
Siin üks pilt ka küüliku pinnalaotusest. See on natuke keerulisem, sest ka selgroog tuleb ettevaatlikult eemaldada ilma pealiskihti vigastamata. Ja küüliku koibadest tee mõnus pajaroog näiteks selle retsepti järgi.
Igaljuhul soovitan katsetada ja ma usun, et rulaadist võib saada ka teie peolaudade lemmik.
Mõned pildid siin veel.

Lavašipitsad

Mida teha kui äkki tuleb hull pitsaisu peale aga tainaga ei viitsi kuidagi jännata. Pea tööle ja saab päris hea tulemuse. Pitsa on tänuväärne toit. Seal saab igasugu jääke ja purgipõhjasid, mida on täpselt nii vähe, et uueks söögikorraks ei jagu, ära kasutada. See pitsa kannatab ka jahtunult paberisse keerata ja kas tööle või seenemetsa kaasa võtta.

RETSEPT
photo.JPG
1 lavašš (Gruusia leib)
meelepärast tomatikastet
juustu
näiteks ahjukana lihajääke
sibularattaid
pitsamaitseainet
kappareid
tomatit
ja veel mida iganes soovid seal näha ja tunda

Lõika lavašš niimoodi neljaks, et alguses pikuti pooleks ja siis veel mõlemad osad lapiti pooleks. Saad neli saiariba. Pane need nii ahjuplaadile, et koorik jääb alla. piserda nii alla kui peale natuke õli (tuleb krõbedam) ja kata tomatikastmega. Nüüd lao sinna omale meelepärane kate. Minul olid kana lihajäägid, sibul, küüslauk, tomativiilud, kapparid. Aga tegime ka singiga varjandid. Singiga meeldib mulle nii, et singiribad on enne pitsale panekut pannil mõnusalt läbi praetud. Lisa pitsamaitseainet ja kõige peale riivitud juustu. Nõrista veel laia kaarega nauke õli peale ja küpseta üsna kuumas ahjus (mul oli umbes 210 peal aga oleneb ahjust) kuni juust on sulanud ja ääred kuldsed ning krõbedad. See käib kähku.

Terav tomatikaste ja Rohelise tomati marmelaad

Terav tomatikaste ehk Tomati-chutney on meil siin minev kraam. Liha kõrvale, pzzale, mõni paneb pastale ja nii edasi. Sobib pajaroogade maitsestamiseks ja üldse on üks väärt kraam, sest kindlasti olete kuulnud,  et erinevalt enamikust toiduainetest on töödeldud tomatiproduktide vähki ennetav toime tugevam kui värskel tomatil.

RETSEPT
photo.jpg
500 g küpseid tomateid
1 punane paprika
4 küüslauguküünt
1 sibul
2 cm jupp ingverit
1 tšillipiprakaun või 1 tl tšillihelbeid
1 tl purustatud koriandriseemneid
1 tl purustatud vürtsköömneid
1 loorberileht
0,5 dl punast veiniäädikat
1 dl tumedat suhkrut
1 tl soola
0,5 tl pipart
2 tl suitsutatud paprika pulbrit
natuke riivitud muskaatpähklit

Pese ja puhasta paprika seemnekodadest. Koori tomatid ja lõika kõik parajateks tükkideks. Haki sibul, ingver, küüslauguküüned ja tšillipipar. Mõõda kõik ained suurde paksupõhjalisse potti ja keeda 20 minutit madalal tulel või kuni kaste hakkab paksenema. Sega vahetevahel, et põhja ei kõrbeks. Nüüd on sul 3 võimalust. Kas tõsta kogu kraam steriliseeritud purkidesse ja hoiustada või lasta saumikseriga natuke peenemaks või lasta saumikseriga täiesti siidiseks ketšupilaadseks. Minule meeldib teine varjant kõige rohkem. Peale purustamist lase kaste uuesti keema ja tõsta purkidesse ning kaaneta.

Rohelise tomati marmelaad ingveriga

Seda marmelaadi olen sõpradele jõulude ajal kingikotti sokutanud ja ise juustulaual pakkunud. Mulle väga maitseb ja on hea võimalus hilisemad tomatid, kes punaseks ei jõua minna, väärikalt ära kasutada.

photo.jpg
RETSEPT

1 kg rohelisi tomateid
1 sidruni riivitud koor
1 väike tükk ingverit või 0,5 tl ingveripulbrit või 100g suhkrustatud ingveritükke
700-800 g suhkrut

Lõika tomatitele noaga rist peale, pane tomatid minutiks keeva vette, võta välja ja koori. Lõika tomatid väikesteks tükkideks (seemneid pole vaja eraldada) ja keeda väheses vees (umbes 1 dl oleneb jälle tomati mahlakusest) koos ingveritükiga kaane all pehmeks. Lisa sidrunikoor ja suhkur ning keeda marmelaadiks. Eemalda ingveritükk (kui kasutad ingveripulbrit, lisa see alles koos suhkru ja sidrunikoorega). Pane steriliseeritud purki ja kaaneta.

Mõlemad retseptid on Lia Virkuse ja Pille Endeni Tomatiraamatust ja natuke mugandatud.