Verikäkid.

Kodused verikäkid on midagi, mida sööks kohe niipalju kui on. Miski müstiline maitse ja tekstuur on see, mis sunnib sirutama käe ikka ja jälle järgmise tüki järele.
Verikäkindusest on Ülle pikalt ja haaravalt siin juba kirjutanud, niiet ma ei hakka kordama.
Aga kellel õnnestub natukene verd hankida, siis ma soovitan kindlasti katsetada. Poest selliseid ei saa !

RETSEPT
verikäkk
0.3 l verd
0,2 l vett
200 g soolaliha
100 g sibulat
600 g odrajahu
1-2 tl soola,
1,5 tl söögisoodat
majoraani (soovi korral)
keetmiseks puljongit

Haki soolaliha ja sibul väikesteks kuubikuteks.Pane liha mitte väga kuumale pannile ja pruunista kergelt, lisa sibul ja hauta kuni sibul on pehme aga mitte pruunistunud. Pane kõrvale jahtuma.
Kurna veri läbi peene sõela kaussi ja lisa ka vesi. Sega jahu (mul oli täistera odrajahu), sool ja sooda omavahel korralikult segamini. Soolaga ole ettevaatlik, sest kui oled talumehelt vere saanud, siis kunagi ei tea palju ta sinna soola on lisanud ja oleneb ka soolaliha soolasusest. Poes müüdavad on vahel ikka väga magedad. Niiet alguses soola pigem vähem. Kui soovid, lisa ka majoraani. Mina vahel panen, vahel mitte ja ilma on ka väga maitsev.
Lisa jahusegu ja liha ning sibul verele ja sega korralikult ühtlaseks.

Veereta paraja suurusega pallid, suru soovi korral lapikuks ja keeda puljongis valmis. Mina keedan nii 10-15 minutit. Aga eks see oleneb käkkide suurusest. Esimese potitäiega vaata keetmise aega ja kontrolli küpsust ja ka soolasust.Soolasust saad ka nii katsetada, et praed väikses proovitüki pannil ja maitsed. Puljong sisaldab ka soola, niiet arvesta siis ka sellega. Nüüd saad käkitainale soola juurde lisada kui vaja on.

Arvesta, et vedelikus käkid paisuvad, hea oleks kui käkid oleks anumas ühekordselt ehk jaokaupa, siis saad neid aegajalt ümber keerata ja käkid valmivad ühtlaselt. Kui puljongit liiga väheks keeb ja käkid enam hõljuma ei mahu siis lisa veidi keeva vett.
Puljong peaks keema üsna rahulikult, muidu võivad käkid laguneda.

photo-3

Jõuluks teen kindlasti ka portsu suitsutatud seapõsega ja liha võib soovi korral alati rohkem panna.
Käkkikeedu puljongit rüüpasid esivanemad mõnuga käki kõrvale joogiks.

2 Comments

    1. Minul õnnestus ühest hulgilaost (mul on seal tuttav) külmutatud verd hankida. Nad tarnivad seda restoranidele. Aga olen varem ka talupidajatelt saanud. Tasub turgudel uurida ja väiksematest lihapoodidest.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *