Kogenud aednik teab, et küüslaugul tuleb õievarred enne õite puhkemist ära murda. Muidu läheb kogu ramm õitsemise peale ja mugul jääb kesin. Mitte, et mina oleks mingi kogenud aednik ja alailma olen neid ka õitsema lasknud. Kui õiest seemned saavad ja siis isekülvi teevad moodustub järgmisel aastal ümmargune, ilma küünteta mugul ja need on ka väga vahvad ja head, veidi mahedama maitsega.
Seekord sai aga õievarred ära murtud ja minema visata ka ei raatsinud. Tegin siis nii.
RETSEPT
Kimp küüslaugu õievarsi
keeva vett
marinaad
1,5 l vett
3 spl soola
2-3 spl suhkrut
6 spl 30 % äädikat
soovi korral mõned mustsõstra lehed
Keeda marinaad, äädikas lisa viimasena. Kui lisad külmale veele suhkru ja soola, võtab marinaadi keetmine kauem aega, niiet lase vesi keema ja lisa siis suhkur ja sool. Kui sool-suhkur on sulanud, siis lisa äädikas ja keeda mõni hetk.
Pese varred ja puhasta lehtedest. Topi varrekimp pestud purki. Soovi korral ka mõned mustsõstra lehed sinna seltsi. Nüüd vala purki,varrte peale keev vesi.Ettevaatlikult, et purk ei puruneks. Lase tõmmata u 5 minutit. Ma siis nimetasin selle blanšeerimiseks. Vala vesi õievartelt ära, nii et varred jäävad puutumatult purki ja kalla neile peale keev marinaad. Sulge purk õhukindlalt ja säilita jahedas. Paari nädala pärast võib maitsema hakata. Kasutada saab salatina lihatoitude juurde.
Eeskujuks mu küüslaugunutid ei sobi, aga ehk hoiatavaks näiteks. Avasin mõned päevad tagasi purgi: marinaad oli super ja mõni nääpsum vars ka, ülejäänud olid kõvad. Ilmselt jäin korjamisega hiljaks (ega pingutanud ka kiirustama, järgmisel aastal olen targem) + pea kaks päeva seisid korjatud varrenutid sahvris (vbl puitusid siis edasi). Järgmisel suvel tuleb duubel kaks. kindlasti 🙂
Ma ei raatsinud ka ära visata õievarsi. Leidsin, et ainult ülemine pool varrest pole kõva., tükeldasin need nagu murulauku ja panin kotikestes sügavkülma. Loodan neid kasutada supirohelisena talvel.
Nii, avasin viimase purgi. Täpselt aasta siis seisnud. Seisis köögis riiulil terve talve ja sisu oli suurepärane. Kõik varred kenasti pehmed ja maitses grilli kõrvale super hästi ! Teeme aga sel aastal jälle !
Küüslaugu varred talveks lihtsalt – nii palju, kui mahub ja ühele liitrile külma vett vaid 70 grammi soola, ei ole mingit suhkrut, keetmist ega äädikat. Me ei soovi seemneid, seega laseme varred enne seda, kui tekkib seemnete osa suuremaks, soola vette ja küüslauguküüned mullas jäävad suuremiseks. Kolleegidele tööl väga meeldib see, soolatult omab kurgimaitset. Mehed on vaimustuses, proovige teha!