Ebaküdooniat kutsutakse oma c vitamiini sisalduse tõttu ka Põhjamaa sidruniks. Kui kasulik ebaküdoonia on loe siit Nami-Nami artikklist.
Peale selle, et ta kasulik on, on ebaküdoonia minu arvates ka ebamaiselt mõnusa lõhna ja maitsega.
Mina teen igal aastal natuke siirupit ja siirupi tegemise ülejääkidest saab tegelikult veel see kõige mõnusam amps, mida kommi asemel on mõnus nosida või sidruni asemel tee sisse panna.
RETSEPT
1 osa ebaküdooniaid
1,5 osa suhkrut
Retsept on siit
Lõika valminud, pestud ja puhastatud ebaküdoonia viljad terava noaga pooleks ja siis õhukesteks viiludeks. Kui soovid, võta seemned välja ja kasuta neid eraldi. Mina seekord ei viitsinud nendega jantida;) Seejärel aseta viilud vaheldumisi suhkruga klaas- või fajanssnõusse. Pane nõu jahedasse kohta ja lase 1-2 päeva seista. Sega vahepeal puulusikaga, et suhkur kiiremini sulaks. Suhkru kiiremaks lahustumiseks võib anumat soojas vees soojendada kuni 60¤C. Siis kurna siirup läbi sõela või marli ning pane pudelitesse. Siirupit pole vaja enam kuumutada ja säilib külmikus vähemalt aasta. Kurnamisest sõelale jäänud suhkrused ebaküdooniaviilud laota ühekordse kihina küpsetuspaberile ja kuivata toatemperatuuril paar päeva, vahepeal segades, kuni viilud enam ei kleepu.