Hapukapsas on kasulik kraam, maitsev ka. Ja nii lihtne valmistada, et mina juba ammu ostan vaid vahel, huvi pärast mõnd müügis leiduvat hapendatud kapsast. Mõnda ainult korra, sest soola kogus ja kapsa tükeldus pole minu maitse järgi. Kui osta, siis soovitada julgen Uus-Kongo hapukapsast, see on igati meeldiv ja maitsev kraam.
Aga teeme ikka ise 😉
RETSEPT
2 kg peakapsast
30 g jämedat soola
20 g rafineeritud suhkurt
Eemalda kapsalt pealmised rohelised lehed. Hapendamiseks sobib sügisene kapsas, mille pea on tihe ja kõva ja niiöelda valge.
Riivi kapsas peenikesteks ja pikkadeks ribadeks. Suurema koguse jaoks sobib selleks kapsariiv. Väiksema koguse jaoks ajab asja ära mandolin riiv. Mina lõikan kapsa neljaks ja siis riivin kaussi, lisan sinna neljandiku soolast ja segan. lasen natuke seista (mõned minutid) ja kui kapsas on niiske tõstan korralikult pestud klaaspurki ja surun nii, et kapsavesi tekib kihi peale. Siis järgmine kapsa neljandik ja nii kuni kõik on purgis.
Peale panen suure lehe ja vajutuse ja raskuseks kivi, mis on enne keedetud vees hoitud ja siis jahtunud.Ja ka kerge kaane (näiteks taldriku) Kindlasti ei tohi õhukindlalt sulgeda.
Jätan toatemperatuurile käärima. Käärimine kestab kuni 7 päeva, mida kiiremini käärimine lõpeb seda parem kapsas saab. Külmas võtab käärimine kauem aega.
Käärima hakkab teisel või kolmandal päeval ja tekib vaht, mis tuleb ära võtta. Kui vahtu enam ei teki on käärimine lõppenud. Siis pese kivi ja vajutus, pane tagasi ja puhasta ka anuma servad. Kata anum tihedalt kaanega ja hoia jahedas, 0-3 kraadi juures on kõige sobivam.
Kui siis kapsast võtmas käid, hoia võimalikult hästi puhtust, võta pestud kahvliga ja hoia vajutust ja kivi ja anuma kaant seni puhtal taldrikul, vajadusel desinfitseeri uuest. Oma “musti” sõrmi ei tohi kapsatünni ajada 😉 See kehtib muide ka hapukurgi purgi kohta.
* Mina porgandit ei lisa, sellel pole lihtsalt mõtet. Porgandi saab vajadusel ka siis lisada kui juba söömiseks läheb;)
*Kes soovib võib näiteks köömneid lisada hapendamise ajal.
* Kapsa juurikat ei maksa välja lõigata, seal on palju vitamiine ja annab head maitset.
Tere Ilse.Suur aitähh väga koduste retseptide eest.Ma igal õhtul piilun kas on midagi uut-ja siis kohe proovima.Nii ma õpin.Kapsa kohta tekkis emaga väike vaidlus.Kas teha noore või vanakuuga.Mida teie sellest arvate.
Päiselist sügist ja tervitused.
pilvi.
Suur rõõm on teada, et kellegile mu ülestähendused korda lähevad. Vastutus ka muidugi tõusab:) Aga nendest vanarahva tarkustest ma suurt kinni ei ole pidanud. Räägitakse jah, et peaks noore kuu ajal kapsast tegema- miks selle kohta ei oska ma midagi öelda ja kogemus ka puudub. Kuigi võiks täitsa katsetada.
Vanarahvas rääkis, et vana kuu ajal ei maksa metsa seenele ka minna- seened olla kõik ussitanud aga samas on mul hoopis teistsugused kogemused 😀
Mida ma aga kindlasti tean on see, et kokkamise juude mine alati hea tujuga ja võta aega. Kui naudid protsessi, siis on tulemus alati suurepärane. Seepärast need tippköögid maitsevadki nii hästi, et kokad on pühendunult ja armastusega toidu juures;) Eks see on muidugi iga asjaga nii.
Tere! Kas see kogus soola ei ole pisut palju? Olen ise seda meelt, et soola on alati võimalik juurde lisada. Ära võtta on juba keerulisem 🙂 Aga see ju ka maitse asi. Mina üle 50 gr soola ei paneks. Aga retsepti jagamise eest suur tänu ikkagi.
Tead Pia, Sul võib isegi õigus olla:) Seekord olid jah kuidagi soolased. Samas ma kasutan alati jämedat soola ja alati on toiminud 😀 äkki on soolal ja soolal ka vahe… aga ma juba paar päeva tagasi mõtlesin et peaks seda kogust siin kuidagi korrigeerima. Aitäh tähelepaneku eest 🙂
P.S. Tegelikult ma kaalusin seda soola esimest korda 🙂 tavaliselt olen alati nii umbes teinud aga kuna tahtsin siia kirja panna siis kaalusin… äkki panin sellega kuidagi mööda.
Retsept sai nüüd uuendatud, nagu kommentaaridest ka lugeda saab 50g soola oli liialt palju. 15g kilo kapsa kohta on enam kui piisav!